A kinin egy természetes kristályos alkaloid, melynek lázcsillapító, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásai vannak. Íze nagyon keserű. Szerkezetileg a kinidin sztereoizomerje.
A kinint először a dél-amerikai cinchona fa kérgéből vonták ki 1817-ben Pierre Joseph Pelletier és Joseph Bienaimé Caventou francia kutatók.
A kinin volt az első hatékony gyógyszer a Plasmodium falciparum által okozott malária kezelésében. A 17. században kezdték használni. Az 1940-es években sikerült a kininnél sokkal hatásosabb gyógyszert (a klorokint) kifejleszteni. Azonban a hatvanas évekre a P. falciparumnak a klorokinnak ellenálló új törzsei fejlődtek ki és terjedtek el, amelyekkel szemben újra csak a kinin adta a leghatásosabb védelmet. Ugyanígy vált hatástalanná több más, újabb gyógyszer is (például a meflokin). A gyógyszereknek ellenálló újabb baktériumtörzsek főleg Afrikában és Ázsiában terjedtek el.
Hatás
A maláriagyógyszerek meggátolják a malária-paraziták hemoglobinbontó képességét. Ennek következtében a parazita éhenhal, vagy toxikus mennyiségű hemoglobin halmozódik fel benne.
Hosszas alkalmazása esetén, részleges, vagy teljes süketséget, halláskárosodást okozhat. A kinin nemritkán kininizmust okoz, ritkán halált is (tüdőödéma kialakulása miatt). A vér glükóz- és elektrolitszintjét monitorozni kell, ha a kinint injekcióban adják. Az első kinininjekció beadása után a beteg szívműködését is vizsgálni kell.
A maláriát okozó Plasmodium ellenes hatás mellett a kininnek egyéb hatásai is vannak. Lázcsillapításra is alkalmas, valamint fokozza a simaizmok, a méh ingerlékenységét, ezért nagyobb adagban vetélést okozhat. Keserű íze miatt egyes italoknak komponense (tonik). Antiaritmiás hatása is van, emiatt bizonyos szívzavarok kezelésére felhasználható, bár erre egyik társalkaloidja és optikai izomerje, a kinidin alkalmasabb.