A CORINE (Coordination of Information on the Environment) az egységesedő Európa környezeti információs rendszere. Az Európai Unióhoz való csatlakozás részeként az un. "harmonizáció" során mintául szolgálhat a hazai környezeti informatika számára is.
A CORINE rendszer alapelemeit 1985 és 1990 között hozták létre Nyugat-Európában, mely az alábbi, csak lazán kapcsolódó alrendszerekből épül fel, (EEA-TF 1994):
földrajzi háttér adatok,
levegő adatok,
földfelszíni adatok,
természetvédelmi adatok,
víz adatok,
társadalmi-gazdasági adatok (az EU statisztikai hivatala adatait átvéve).
A CORINE információs rendszer üzemeltetése és használata a Koppenhágában működő Európai Környezeti Ügynökség (EEA = European Environmental Agency) feladata.
A FÖMI felszínborítási adatbázisának előállítása űrfelvételek számítógéppel segített vizuális interpretációjával történt. Az űrfelvételek értelmezéséhez alapvető a kiegészítő adatok (elsősorban topográfiai térképek és légifényképek) használata. Az űrfelvételek szerepe az, hogy a topográfiai térképekhez képest a felszín aktuálisabb állapotát tükrözik. A feldolgozás fontos eleme volt a terepbejárás, mind a problémás esetek tisztázása, mind az általános ellenőrzés szempontjából.
Európa felszínborításának jellemzésére standard módszertant dolgoztak ki (European Commission 1994). Ennek része a 44 osztályt tartalmazó nómenklatúra. A három szintes szerkezetben definiált 44 osztály az alábbi öt fő csoportba tartozik:
(1) mesterséges felszínek
(2) mezőgazdasági területek
(3) erdők és közel-természetes területek
(4) vizenyős területek
(5) vizek
Forrásadatbázis: FÖMI térképi adatbázisa, M=1:100 000
http://www.ktg.gau.hu/~podma/zona/11.html