Alopecosa aculeata rendszertani besorolása:
Ország (regnum): Állatok (Animalia)
Törzs (phylum): Ízeltlábúak (Arthropoda)
Osztály (classis): Pókszabásúak (Arachnida)
Rend (ordo): Pókok (Araneae)
Alrend (subordo): Főpókok (Araneomorphae)
Család (familia): Farkaspókok (Lycosidae)
Nemzettség (genus): Alopecosa
Faj (species): aculeata
Elterjedés:
A farkaspókok a sarkvidékek kivételével az egész világon megtalálhatók. A nedves élőhelyeket kedvelik, a tengerparttól az erdőkig bárhol fellelhetőek. Hideg időben törekszenek melegebb élőhelyekre jutni. Nincs állandó otthonuk, vándorolnak. A lakásokban éppúgy megtalálhatóak, mint az erdőkben. Szeretnek eldugott helyeken, üregekben, vagy az avarban tartózkodni. Az élőhelyükön gondoskodnak a „vízvédelemről”, kavicsokkal, ágakkal térítik el a befolyó vizet az üregeikbe.
Jellemzőik:
Táplálékuk kis gerinctelenek, különösen rovarok, de más pókfajok is. Napközben és éjszaka egyaránt vadásznak, mivel mind a látásuk, mind a tapintásuk kiváló. Nem agresszív fajta, inkább elmenekülnek, mintsem hogy támadjanak, de ha veszélyeztetve érzik magukat, harapnak. Harapásuk fájdalmas, emberekre nézve nem életveszélyes, de ajánlatos orvoshoz fordulni, mert a mérgük elhalást okoz. Egy kutyát képesek a mérgükkel megölni. Az élettartam az Európában élő fajoknál egy év.
Szaporodás:
A tapogató láb, tulajdonképpen a pók hímivarszerve, a párzásnál a peték megtermékenyítésére az állat bevezeti a nőstény ivarnyílásába. Egyedülállóak abban, hogy a nőstény tojásait egy pókselyemből szőtt zsákban tartja potrohához rögzítve. Kikelésük után a sok pici pók anyja hasára és hátára mászik és hosszú ideig ott utaznak. A párzási időszak a mérsékelt égövi térségben nyáron van. A trópusi fajok egész évben szaporodhatnak. A peték kifejlődéséhez 2-3 hét kell, hogy elteljen. Az utódok száma az egyes fajoknál eltérő.
Megjelenésük:
Méretük kb. 9 mm, színük világos illetve vöröses barna foltokkal, végig a test középvonalán. A lábai narancsos barnák. Az Alopecosa nemzettség fajai meglehetősen hasonlítanak egymáshoz, többféle színűek, előfordulnak faj specifikus minták. A megfelelő fajazonosításhoz gyakran szükség van alaposabb vizsgálatra. A test két részből áll (fejtor és potroh), a fej elülső részén nyolc szem található, amelyből a középső kettő sokkal nagyobb, mint a többi. A többi pókkal ellentétben a farkaspók látása igen jó és áldozatukat üldözve fogják el. Szemük visszaveri a fényt, így éjszaka zseblámpával könnyen észrevehetőek. Színük általában hasonló a kedvenc élőhelyükkel.
http://bugguide.net/node/view/474641/bgpage
http://no.wikipedia.org/wiki/Alopecosa_aculeata
http://hu.wikipedia.org/wiki/Farkasp%C3%B3kok
http://en.wikipedia.org/wiki/Wolf_spider
http://www.badspiderbites.com/wolf-spider/
http://www.ento.okstate.edu/ddd/insects/wolfspider.htm
http://www.australianfauna.com/wolfspider.php
http://www.everythingabout.net/articles/biology/animals/arthropods/arachnids/spiders/wolf_spider/