Ruscus aculeatus
Egyéb elnevezései: egértövis, spárgatövis, vadpuszpáng.
A szúrós csodabogyó aliliomfélék (Liliaceae) családjába tartozó védett növény. 50–60 cm magas, örökzöld évelő növény. Szára felálló, dúsan elágazó. Levélszerű ellaposodott szárképletei, az ún. fillokladiumok tojásdad-lándzsásak, 1–3 cm hosszúak, 10–12 mm szélesek, épszélűek, bőrszerűek, merev szúrós hegyben végződők. A valóságos levéltől azért különbözők, mert rajta virág és gyümölcs terem (innen ered a neve), ami az igazi levélen soha sincs.Valódi levelei aprók, pikkelyszerűek, a levélágak tövénél helyezkednek el. Virágai aprók, fehérek v. halványzöldek, a szárképleteken lévő zöld murvák tövében rendszerint kettesével ülnek. A termés 1-2 magvú, húsos, piros bogyó. Virágzás:március-áprilisban.
Gyógyításra a szárított gyökértörzset és gyökeret használják, fontos hatóanyagai a szteroidszaponinok (ruszkogeninek) és benzofuránok. A növényben található ruszkogeninek hatására az erek fala összehúzódik, ami megakadályozza az erek károsodását.
A népi gyógyászatban vénabetegségek (érgörcsök), viszketés, duzzanatok, aranyér, máj- és vesebetegségek esetén és a viteletkiválasztás növelésére alkalmazzák.
A modern orvostudomány krónikus vénaelégtelenség esetén javasolja használatát.
Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika M-érték Kiadó Kft. Budapest, 2008 ISBN 978 963 9693 61 6
http://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%BAr%C3%B3s_csodabogy%C3%B3
http://www.terra.hu/haznov/htm/Ruscus.aculeatus.html