Planktonok mérettartományai

Source of the photo
http://interactive.usc.edu/members/rosenblj/archives/plankton.jpg
Author of the description
Gruiz Katalin

A plankton görög szó, a jelentése „vándorló”, „sodródó”. A név onnan ered, hogy a planktont állandó vízszintes sodródás jellemzi.

Minden olyan élőlényt a plankton életközösségbe sorolunk, amelynek helyváltoztatásában elsősorban a víz áramlása és nem a saját izomműködése a meghatározó. A planktonon belül a holoplanktonba azok az organizmusok tartoznak, amelyek életük egész időszakát plankton közösség részeként töltik (például a legtöbb alga, medúza és alsóbbrendű rákok: ágascsápú és evezőlábú rákok). A meroplankton, azon az élőlények csoportja, amelyek életük csak egy részében planktonikusak (általában a lárva részben), majd az ontogenezisük során képesek lesznek az önálló helyváltoztatásra és vagy a bentosz (üledéklakók), vagy a nekton (saját mozgással rendelkező magasabb rendű élőlények) életközösség részévé válnak. A meroplankton tagjai a puhatestűek legtöbb faja és a legtöbb hal. A planktonbőség és planktoneloszlás erősen függ az olyan tényezőktől, mint a környező tápanyagok koncentrációja, a víz áramlása és megvilágítottság mértéke.

A planktonnal foglalkozó tudományág a planktonológia.

A plankton osztályozása az élőlénytípusok szerint:

  • Fitoplankton: a vízfelszín közelében élnek, ahol elég fény segíti a fotoszintézist. A fontosabb csoportjai a kovamoszatok (Diatomeae), cianobaktériumok és a zöld algák (Chlorococcales)
  • Zooplankton: kis egysejtű állatok és többsejtűek (például a különféle tengeri állatok, halak, meszeshéjú állatok, alsóbbrendű rákok (Crustacae) és gyűrűsférgek petéi és lárvái). A többi planktonnal táplálkoznak.
  • Bakterioplankton: baktériumok és archeák, amelyek fontos szerepet játsszanak a szerves anyagok lebontásában, mélyen a vízoszlop alján.

A plankton mérettartománya:

Megaplankton:  kisebb, mint 20 mm. Például medúzák, bordásmedúzák, előgerinchúrosok, fejlábúak

Makroplankton:  2−20 mm között. Ilyenek a tengeri pillangók, nyílférgek, egyes medúzák

Mezoplankton:  0,2−2 mm között. Metazoanok: pl. Cladocera, Ostracoda, Tunicata, Heteropoda, stb.

Mikroplankton: 20−200 mikrométer között. Fitoplankton, nagyméretű Protozoa, csillósok, Rotifera, rákok

Nanoplankton: 2−20 mikrométer között. Kisméretű Protozoa, diatómák, flagelláták, pirrofiták, klorofiták

Pikoplankton: 0,2−2 mikrométer között. Kisméretű protisták, baktériumok, Chrisophyta

Femtoplankton: kisebb, mint 0,2 mikrométer. Ebbe a méretcsoportba tengeri vírusok tartoznak.

Source of description

http://hu.wikipedia.org/wiki/Plankton