Skip to main content

Dicotyledonopsida, kétszikűek

Source of the photo
www.tankonyvtar.hu/.../novenytan-8-ketszikuek
Author of the description
KÖRINFO

Szövetes növények

Virágos növények

törzs: Zárvatermők (Angiospermatophyta)

 osztály: Kétszikűek (Dicotyledonopsida)

A kétszikűek mintegy 174 000 ismert faját 8 alosztályba és kb. 350 családba soroljuk. Az alosztályok a következő 4 fejlődési sorozatot alkotják:

A Magnoliidae és a Ranunculidae alosztályokat magába foglaló Polycarpicae sorozatba ősi tulajdonságú rendek tartoznak. A többi egy- és kétszikű alosztály ebből a sorozatból vezethető le. A virágot alkotó levelek csavarvonal (spirális) mentén rendeződnek el (aciklusos virágfelépítés). Az elterjedt rovarmegporzás miatt feltűnő virágtakaró-leveleik gyakran nem különülnek csészére és pártára. Porzóik elsődlegesen nagyszámúak (primer polyandria). Sok, szabadon álló termőlevelük (innen származik a Polycarpicae elnevezés) apokarpikus termőtájat alkot.

A Caryophyllidae és a Hamamelididae alosztályok az Apetalae sorozat tagjai. Ezekben az alosztályokban túlsúlyban vannak a szélmegporzású erdőalkotó fák. Virágaik nem feltűnők, gyakran egyivarúak és barkavirágzatot alkotnak . Virágtakarójuk többnyire egy lepelkörből áll, amely egy porzókör abortálódása következtében fedésben van az egyetlen megmaradt porzókörrel. Elterjedt a makktermés.

A Rosidae és a Dilleniidae alosztályok a Dialypetalae vagy más néven Sympetalae Pentacyclicae sorozatba tartoznak. Viráguk ciklusos felépítésű, ötkörű, körönként 5 vagy 4 alkotóval és kettős virágtakaróval. Sziromleveleik szabadok, vagy ha mégis összenőttek, a virágban két porzókör marad meg (diplostemonia). Előfordul a másodlagos porzó-megsokszorozódás (secunder polyandria), illetve a porzókörök egyre való redukálódása (haplostemonia). Az alosztályokon belül a levezetettebb formákban az apokarpikusata cönokarpikus termőtáj, a felső állásút az alsó állású magház, az aktinomorfat a zigomorf szimmetriájú virág , a kétsejtűt a háromsejtű virágporszem, a krasszinucellátust atenuinucellátus magkezdemény, a teljes virágköröket a hiányos virágkörök, a soksejtkeletkezéssel bekövetkezőt a sejtosztódásos endospermium-képzés,a fásszárút pedig a lágyszárú életformák váltották fel.

A Sympetalae Tetracyclicae sorozat a Lamiidae és az Asteridae alosztályokat foglalja magába. Ide tartoznak a kétszikűek leglevezetettebb rendjei. Csupán egyetlen, a sziromlevelekkel alternáló porzókörük maradt meg, aminek következtében viráguk négykörű. Túlsúlyba kerülnek a zigomorf virágú , állati megporzáshoz nagymértékben alkalmazkodott, kétivarú virágú fajok. Az alosztályokban virágszerű virágzattal (pseudanthium) rendelkező növények is viszonylag nagy számban fordulnak elő. A porzók csaknem mindig összenőnek a pártával. A termőlevelek száma gyakran kettőre, magvaik száma pedig rekeszenkénti egyre csökken. A magház gyakran alsó állású. Magkezdeményeik tenui- nucellátusak. Endospermiumuk sejtosztódással keletkezik vagy teljesen hiányzik. Túlnyomó többségük lágyszárú.