Polietilén

Source of the photo
http://www.sulinet.hu/tart/fncikk/Kidc/0/11990/reszegtengeresz_1.html
Author of the description
Oláh Eszter

A tudományos nevét a monomer egység után kapta.

Előállítás

A monomert, az etént, a kőolaj hőbontásával állítják elő. Majd a polietilén az etilén  polimerizációjaként jön létre nagy nyomáson vagy megfelelő katalizátor jelenlétében.

Karl Ziegler német kémikus 1953-ban vezette be a róla elnevezett eljárást, amivel lehetővé tette a nagysűrűségű polietén korábbinál alacsonyabb hőmérsékleten (60°C) és nyomáson (körülbelül 1 atmoszféra) történő gyártását titán(IV)-klorid (TiCl4) és alumínium-alkil (pl. tirietil-aluminium, Al (C2H5)3) katalizátorok alkalmazásával.

Az így előállított polietilén több egyenes láncú molekulát tartalmaz, ez a terméket merevebbé tette és az olvadáspontja is magasabb lett, mint a korábbi, alacsony sűrűségű polieténé. 1954-ben az eljárást Giulio Natta továbbfejlesztette.

A polimerizáció végbemehet gyökösen, anionosan és kationosan is, mivel az etilénnek nincsen semmilyen szubsztituens csoportja, amely negatívan befolyásolná a láncnövekedést.

A polietilént a sűrűsége és a polimer láncok elágazottsága alapján 3 kategóriába soroljuk:

    * Nagy sűrűségű polietilén (HDPE)

    * Közepes sűrűségű polietilén (MDPE)

    * Kis sűrűségű polietilén (LDPE)

Felhasználás

A polietilén a legszélesebb körben használt műanyag, éves termelése mintegy 80 millió tonna világszerte. Fröccsöntéssel, extrudálással, fúvással állítanak elő belőle számtalan terméket, amelyek nagy szerepet kaptak az egészséges élelmiszercsomagolásban, a közműellátásban (víz, gáz, csatorna, áram), a mezőgazdaságban és az építőiparban.

Fóliaként: szemeteszsákok, nejlon zacskók, csomagolótasakok

Száltípusok: szúnyoghálókhoz, halászhálókhoz és kötelekhez

Fröccsöntött termékek: flakonok, tálcák, rekeszek, mezőgazdasági és ipari konténerek, hordók, kannák, ülések

Kábelszigetelések: telefonkábelek érszigetelése

Környezetvédelmi szempont

A nagysebességű és nagy hatékonyságú polimerizációs láncreakciók elterjedésével olyan mesterséges polimerek jelentek meg (mint a polietilén, a polipropilén, a PVC, a polisztirol), amelyekhez hasonlót a természet sosem produkált. Ezek elbontására tehát ökoszisztémánk nincs felkészülve, nem bomlanak le a környezetben.

 

Source of description

http://hu.wikipedia.org/wiki/Polietil%C3%A9n

http://www.freeweb.hu/hmika/Kemia/Html/Polieten.htm

http://www.origo.hu/attached/20051002czv_eload.rtf