Komló (Humulus lupulus)

Kép forrása
http://www.drflora.hu/?p=2499
Leírás szerzője
Tolner Mária

Humulus lupulus

Népies neve: szeleginy, sörkomló, sullyogó iszalag

Kétlaki növény, mely horgas szőrökkel kapaszkodik. Keresztben átellenes levelei tenyeresen 3-7 karéjosak. Porzós virágzata laza-bogas fürt, a termő tömött füzér. Itt a fellevelek erőteljesen megnagyobbodnak, és a terméseket teljesen beburkolva komlótobozt alakítanak ki.

A kenderfélék (Cannabaceae) családjába tartozó, árokpartokon, nyirkos helyeken termő kúszó, más növényekre felkapaszkodó, kétlaki növény. Gyógyászati célokra a teljesen még nem érett, zöld színű termésfüzéreit (komlótoboz) használják. A terméseket és a murvalevelek belső oldalát sárga mirigyek borítják. Ezek tartalmazzák elsősorban a hatóanyagokat. A növény június-júliusban virágzik, termése pedig szeptembertől érik. A növény illóolajat (mircént, humulént), metilbutenolt, cseranyagokat, komló keserűanyagokat (humulont, lupulont), flavonoidokat tartalmaz.

 Gyógyászati célokra a teljesen még nem érett, zöld színű termésfüzéreit (komlótoboz) használják. A terméseket és a murvalevelek belső oldalát sárga mirigyek borítják. Ezek tartalmazzák elsősorban a hatóanyagokat. A növény június-júliusban virágzik, termése pedig szeptembertől érik.

A növény illóolajat (mircént, humulént), metilbutenolt, cseranyagokat, komló keserűanyagokat (humulont, lupulont), flavonoidokat tartalmaz.

A komló bizonyítottan jó nyugtató- és altatószer, de használják étvágytalanság és gyomorpanaszok ellen, továbbá idegi eredetű hasmenés esetén is. Gyakran más növényi nyugtatókkal (macskagyökérrel) együtt alkalmazzák.

Teája többek között a változókor problémáira ajánlott.

A rómaiak a fiatal komlóhajtásokat főzelékzöldségként fogyasztották.

Sörgyártáshoz, kenyérsütéshez is használják.

Szerző által felhasznált források

http://www.hazipatika.com/topics/gyogynovenytar/herbs/Komlo?id=46

http://www.gyogynovenyhatarozo.hu/gy%C3%B3gyn%C3%B6v%C3%A9nyek/Koml%C3%B3