1998. óta 6 esetben sikerült azonosítani gyerekeknél az ólommérgezést, amit ólomtartalmú ékszerek okoztak. Nyilvánvaló, hogy a mérgezési esetek nagy része azonosítatlan. Becslések szerint 5000 gyerek mérgeződik meg Európában, évente ólomtartalmú ékszerektől. A gyerek azért vannak jobban kitéve ennek a veszélynek, mint a felnőtt, mert a gyerek szokásai közé tartozik, hogy szájába veszi, szpogtaja az ékeszereket és más használati és dísztrágyakat.
Az EU inditványozta az ólomtartalmú ékszerek forgalmazásának betiltását Európában. Kanadában és at USA-ban már korábban tettek lépéseket az ólomtartalmú gyermekékszerek korlátozására.
Tanácsok szülőknek:
- Vizsgálják meg gyermekeik ékszereit. Ha valamelyik darab gyanús, azt azonnal dobják k a szemétbe.
- Sose adjunk a gyereknek felnőtt-ékszert, hogy azzal játszon vagy hordja, mert könnyen lehet az ékszer ólomtartalmú.
- A gyereket szoktassul le arról, hogy ékszereket, fémtárgyakat a szájába vegyen! Kucskarika és pénz is tartalmazhat ólmot!
- Ha gyermeke korábban, jelen információ beszerzését megelőzően, szopogatott vagy hordott gyanús ékszereket, akkor vizsgáltassa meg gyermeke vérének ólomtartalmát.
- Ha gyermeke véletlenül lenyelt egy feltehetően ólomtartlmú ékszert, kulcskarikát, pénzérmét, stb., akkor sajnos esélye van arra, hogy ólommérgezést kapjon az emésztés során a fémtárgyból kiszabaduló ólom toxikus hatása miatt. Ilyenkor orvoshoz, orvosi ügyelethez kell fordulni.
A http://www.dtsc.ca.gov/LeadInJewelry.cfm weboldalon láthatunk egy angol nyelvű filmet az ólomtartalmú gyerekjátékokról.
Mérés, kimutatás:
Az ólomtartalmat hordotható XRF készülékkel nagy biztonsággal ki lehet mutatni, néhány percen belül. Ilyen készüléket és mérést mutata be a http://enfo.hu/node/2346.