Cunami (szökőár)

Source of the photo
http://jedlik.phy.bme.hu/wyp2005/cunami.jpg
Author of the description
KÖRINFO

szökőár vagy cunami japán eredetű kifejezés. Az egyik legpusztítóbb természeti katasztrófa, ám igen ritkán fordul elő, és még ritkábban szed áldozatokat. Túlnyomó részt kétféle módon keletkezhet:
1. tenger alatti földrengés, ún. 
tengerrengés (ami a tengerfenék alatt kevesebb mint 50 km mélységben következik be, és legalább 6,5 erősségű) eredményeképpen, ez az esetek 86%-ban) fordul elő, vagy 
2. tenger alatti 
vulkánkitörések (14%),
3. kisebb arányban tenger alatti vagy parti földcsuszamlások is okozhatják.

A cunami alapját képező fesemény általában törési síkok mellett keletkezik, ahol nagy tömegátrendeződésre van mód. Ha a tengerfenék megemelkedik vagy lesüllyed, az hatással van a felette elhelyezkedő víztömegre is. A terület felett gyűrű alakú hullám keletkezik, ami a tengerfenéken körkörösen szétterjed.
A  rezgés 
hullámhossza 100−200 km közötti, amplitúdója mindössze 0,5 méter körüli.
A hullámok
periódusideje 5 perctől 1 óráig terjedhet.

Mindezek miatt a nyílt tengeren haladó cunami legtöbbször alig észrevehető, bár rendkívül gyorsan terjed (800–1000 km/h). Ahogy azonban közeledik a parthoz, sebessége egyre csökken, míg a hullámnak a tengerfenékkel érintkező része a megnövekvő súrlódás miatt lelassul, egyensúlyát elveszti, aszimmetrikussá válik. Ekkor keletkezik a rettegett óriáshullám, a cunami, ami a part közelében 10−15 perc alatt eléri a 15−30 méteres magasságot. Minél meredekebb a partfal, minél erősebb volt a rengés, annál nagyobb lesz a hullám magassága, ami akár 60 m is lehet. Főleg öblökben, tengerszorosokban, folyótorkolatoknál erősödhet fel, mivel ezeknek hullámcsapda szerepe van. Az eddig megfigyelt legmagasabb, 63 méteres cunamihullám a Kamcsatka-félsziget partjait érte el. A legmagasabb lefényképezett óriáshullám 12 méter magas volt. A legmagasabb bizonyított szökőár meghaladta az 500 méteres magasságot egy alaszkai fjordban (Lituya-öböl), ahol a partoldal leszakadása indította el a hullámot.

Bizonyos esetekben, mielőtt a víz kicsapódna a partra, először visszahúzódik a tenger felé, mintha apály lenne. Mivel általában nem egyetlen hullám érkezik, tanácsos egy magasabb helyen megvárni a hullámok közötti, néha több órára elnyúló időszakot. Nagyobb cunami akár napokig is eltarthat, ezalatt több hullám éri el a partot.

További érdekes képeket láthat a környezet emberre gyakorolt káros hatásairól és a természeti katasztrófákról!