Kötőanyagokat a szemcsék közötti összetartó (kohéziós) erők kialakítása céljából alkalmaznak a megfelelő állag elérése érdekében. Hatásuk kettős: granuláláskor a szemcsék, majd pedig a kész tabletta kellő szilárdságát biztosítják.
A legtöbb kötőanyag természetes anyag, sem az emberi szervezet sem a környezet számára nem jelent különösebb terhelést.
Leggyakrabban cellulózt és etil-cellulózt használnak erre a célra. A cellulóz teljesen természetes eredetű, és kiürül a szervezetből. Az etil-cellulóz mesterségesen előállított, szintetikus anyag, térfogatnövelőként is alkalmazzák az élelmiszeriparban.
Más, kötöanyagként haszált szerek:
- keményítő,
- laktóz,
- di- és tri-kalcium-foszfát,
- Macrogol 4000 és 6000,
- arab mézga (gumiarabicum): növényi gyanta. Többféle akácfa belsejéből kiszivárgó bomlástermék, amelyből ipari módszerekkel ragasztószer, kötőanyag nyerhető.
- algin, alginsav vagy nátrium alginát: Tengeri algából nyert növényi szénhidrát. Ez a viszkózus anyag a barnamoszatok sejtfalában nagy mennyiségben fordul elő. Az alginát jó vízmegkötő képessége miatt testsúlycsökkentő készítményekben, a papír- és textilgyártás során is alkalmazzák.
- lecitin: bár ritkán és kis mennyiségben használják adalékanyagként ki kell emelni előnyös tulajdonságait, hiszen a szervezetben csökkenti a koleszterin szintet, segíti a sejtfal (sejtmembrán) folyamatait.
- szorbitol = szorbit: cukoralkohol. (Használják még nyírkosító-, édesítő-, és vivőanyagként is). A lecitinhez hasonlóan csak ritkán használják kötőanyagként, első sorban a vitamintabletták esetében.
http://www.pharmtech.sote.hu/files/2008-2009/ea_tabletta_dredan-2009.pdf
http://www.facebook.com/note.php?note_id=390444318952
http://dietetika.info/taplalkozastudomany/vitaminiskola/vitaminiskola-mit-etetnek-meg-velunk-a-vitamintablettakban/