Staining with ink

Microscopic examination of living microorganisms

Author:
KÖRINFO

Click title to read more details about picture. Click picture to start slideshow.

Zsírtalanított tárgylemez közepére egy csepp steril vizet vagy fiziológiás konyhasóoldatot juttatunk. Vörös izzásig végzett hevítéssel sterilezett és lehűtött oltótűvel vagy kaccsal mintát veszünk a vizsgálandó mikrobatenyészetből és ezt egyenletesen elkeverjük a tárgylemezen lévő vízcseppben. A mikrobát tartalmazó cseppet fedőlemezzel buborékmentesen lefedjük, a fedőlemez alól kibuggyanó folyadékot szűrőpapírcsíkkal felitatjuk. 

Függőcsepp készítésével az élő mikrobákat tápoldatban, természetes környezetükben lehet vizsgálni. A módszer jól alkalmazható a mozgásjelenségek és a szaporodás tanulmányozására. A preparátum elkészítéséhez egy vájt tárgylemez mélyedésének szélét körbekenjük vazelinnel. Egy nagyméretű fedőlemezt (24× 24 mm) Cornett-csipeszbe fogva, lángon háromszor áthúzunk. A fedőlemez leégetett lapjára egy kacsnyi, vagy kihúzott végű pipettából egy kis csepp vizsgálandó mintát juttatunk, a fedőlemezt gyorsan megfordítjuk és az előkészített, vájt tárgylemez mélyedésére helyezzük. A vájat szélénél a fedőlemezt óvatosan megnyomjuk a légmentes zárás érdekében.

A vitális festést akkor használjuk, ha az élő sejtek és a környezet között kicsi a fényelnyelési különbség és ezért a sejtek közönséges fénymikroszkóppal nehezen láthatóak. A mikroorganizmusokat olyan híg szinezék oldatokba szuszpendáljuk, amelyek egy ideig nem pusztítják el a sejteket, de a sejt plazmája a színezéket kismértékben felveszi. Ez az eljárás felhasználható az élő és holt sejtek arányának megállapítására. A megkülönböztetés azon alapul, hogy az élő sejtek jelentősen lasabban veszik fel a színezéket, mint a holt sejtek.

A mikrokultúrák vizsgálatát elsősorban fonalas gombák tanulmányozására használjuk. A mikrokultúrát úgy készítjük, hogy lángban háromszor áthúzott nagy fedőlemez közepére megolvasztott táptalajt cseppentünk és beoltjuk a vizsgálandó kultúrával. A fedőlemezt a mintával lefelé fordítva  egy vájt tárgylemez mélyedésére helyezzük úgy, hogy a vájat ne legyen teljesen lezárva. A vájat szélét helyenként vazelinnel megkenjük. A preparátumot petricsészébe tesszük és mellé megnedvesített szűrőpapírt helyezünk. 24-48 órán át 30°C-on inkubáljuk, majd mikroszkóppal vizsgáljuk a készítményt.

A tusba ágyazással végzett negatív festés elsősorban baktériumok tokképzésének kimutatására szolgál. Higított tusból 1-2 kacsnyit zsírtalanított tárgylemezre viszünk és az így képzett cseppben elkeverjük a vizsgálandó mikroba sejtjeit. A mikroszkópos képen szürke alapu látótérben látszanak a sejtek, amelyek körül a nyálkás tok fényes udvarként jelenik meg.

Source

 

BME Vegyészmérnöki Kar Tanszéki Munkaközösség (1993) Ipari mikrobiológiai gyakorlatok, (Szerkesztő: Puskás, A.) Műegyetemi Kiadó, Budapest