John Tyndall (1820. augusztus 2. – 1893. december 4.) a XIX. század vezető fizikusa. Fő kutatási területe a hő és a fény terjedése és hatásai.
Nevéhez kötődik a Tyndall-jelenség leírása, vagyis a kolloid részecskéket tartalmazó finom szuszpenziók által okozott fénytörés. A vízben szuszpendált lisztszemcsék kéknek látszanak, mert a lisztszemcsék erpsebben verik vissza a kék színt (ez eljut a szembe), mint a pirosat.
A mikrobiológiához annyiban van köze, hogy a hő hatását vizsgálva a mikroorganizmusokra Tyndall kidolgozta a frakcionált sterilezés módszerét. Erre vonatkozó cikkét 1877-ben publikálta.
A fracionált sterilezés (tindallozás) lényege az, hogy az első sterilezés után megvárja, amíg kicsíráznak a spórák (pl. a tejben) és ekkor ismételten sterilez, hogy a hőtűrő spórákból kicsírázott vegetatív sejtek is elpusztuljanak, így csíramentes legyen a közeg. A statisztikai valószínűség további növelése érdekében még egy harmadik sterilezés is ajánlott. Tyndall ezzel a kísérlettel és magyarázattal további bizonyítékot szolgáltatott Pasteur és más mikrobiológusok tételéhez, hogy spontán mikróba keletkezés nincsen a környezetben.
Tyndall, J. (1887) On Heat as a Germicide when Discontinuously Applied," Proceedings of the Royal Society of London. 25:569