Claviceps purpurea
Mérgező!
Az anyarozs vagy varjúköröm nevű gabonaparazita feketés, sötétlila színű növényi kórokozó, fitopatogén gomba, amely az érett gabonakalászban a virágok helyén egy megnyúlt, 2–5 cm hosszú, görbült, fekete szklerócium, ami a gomba egyik fejlődési stádiuma. Régebben a Szent Antal tüze nevű betegségnek (ergotizmus) az anyarozs-mérgezés volt az okozója.
Általában nagyobb, mint a gabonaszemek, de alakja olyan, mint a gabonaszemeké. Az anyarozs áttelelő struktúrája a szklerócium, több mint száz biológiailag aktív vegyületet, elsősorban alkaloidokat tartalmaz, amelyek között toxikusak is vannak.
Az anyarozs számos alkaloidát tartalmaz, amelyeket három csoportba sorolnak: 1. ergotamin; 2. ergotoxin; 3. ergometrin. Tartalmaz továbbá aminosavakat, szénhidrátokat, 20—40% zsírosolajat, színanyagokat, fehérjét, szterineket stb. Az ipar méhvérzést csillapító, valamint vérkeringési zavarok elleni gyógyszereket készít a drogból. Az eredeti érszűkítő hatása ellenkezőjére változtatható, és erős értágító vegyületté alakítható át, s ezért a vérnyomás csökkentésére is alkalmassá válik.
Anyarozs leggyakrabban a rozsban található, de búzában, árpában és zabban is előfordul. A gabonaféléken kívül majdnem valamennyi pázsitfélében megjelenik.
A szkleróciumok aratáskor vagy kihullanak a földre, vagy pedig a gabonával együtt betakarítják. Ha ezek a fekete szkleróciumok beleőrlődnek a lisztbe, az ilyen lisztből készült kenyér halálosan mérgezővé válik. Az anyarozs szkleróciumok vetés alkalmával kerülnek újra a szántóföldre. Ezután hosszabb ideig nyugalomban maradnak, és az áttelelés után tavasszal, a növények virágzásakor tovább fejlődnek. Ekkor kis nyeles, vöröses fejű testek nőnek ki, amelyeknek nyelei annál hosszabbak, minél mélyebben fekszik a földben a szklerócium.
Az anyarozst mesterségesen fertőzött gabonatáblákon termesztik a gyógyszeripari felhasználása miatt (pl. anyaméh-összehúzó, vérzéscsillapító, vérnyomáscsökkentő hatása), mert mint obligát parazita, táptalajon nem tenyészthető.
Az anyarozsban megtalálható ergotalkaloidok (lizergsav származékok):
Amin alkaloidok:
- ergometrin - a szülés megindítására, gyorsítására és érösszehúzó hatása miatt a szüléssel kapcsolatos vérzések csökkentésére használják.
Peptid alkaloidok:
- ergotamin - erős érösszehúzó hatása a vérnyomást emeli.
- ergocornin
- ergocrystin
- ergocryptin
- ergozin
Félszintetikus ill. szintetikus vegyületek:
- bromocryptin
- methysergid
- dihidro-származékok:
- dihidro-ergotamin
- dihidro-ergotoxin: dihidro-ergokornin + dihidro-ergokrisztin + dihidro-ergokriptin
- lizergsavas dietilamin (LSD)
lizergsav ergometrin
http://hu.wikipedia.org/wiki/Anyarozs
RÁPÓTI JENŐ — ROMVÁRY VILMOS: Gyógyító növények. Medicina Könyvkiadó Rt. • Budapest, 1997