Kolera elterjedtsége a Földön

Kép forrása
http://www.worldmapper.org/display.php?selected=231
Leírás szerzője
Gruiz Katalin

A kolera korokozója egy baktérium, a Vibrio cholerae. A betegség megjelenési formája: súlyos bélfertőzés. Elsősorban széklettel, hányadékkal és szennyvízzel, illetve az ezekkel érintkező nyers élelmiszerek révén terjed. Akár egy jégkocka, egy szelet citrom is átviheti a fertőzést. Kiindulópontjai általában a meleg, szervesanyagban gazdag tengerparti folyótorkolatok, innen terjed szét a betegség. Két fajtáját különböztetjük meg: az európai (cholera nostras) és az ázsiai (cholera asiatica) kolerát. Az európai kolera az ázsiaival ellentétben nem egész évben, csak a nyár második felében észlelhető.

A betegség súlyos hasmenéssel és hányással jár, gyors kiszáradáshoz vezet. Számos más trópusi betegséggel összetéveszthető. Főként a fejlődő országok nyomortelepeit érinti, ahol nem megfelelőek a táplálkozási és tisztálkodási körülmények. Európában az 1830-as évek első felében jelent meg. A kolera kórokozóját Robert Koch ismerte fel 1884-ben. A baktérium főleg a belekben található. A későbbi hasmenések tiszta tenyészetként tartalmazzák, míg az első székletben másféle baktériumokkal vegyesen található.

A kórokozó gyengén ellenálló: kiszáradás, illetve enyhén savas folyadék elpusztítja. Az egészséges emberek a fertőzött területen sem szoktak fertőzést kapni a gyomor savassága miatt. A kolera nem terjed át emberről emberre követetlenül, a betegeknek a széklete és hányadéka fertőző.

A kolera utóbbi években (2005-ig) regisztrált  legnagyobb előfordulási aránya: eset/100 000 lakos:

Rangsor

Ország, földrajzi egység

Esetszám/100 000 lakos

1

Maldív-szigetek

3779

2

Tuvalu

2930

3

Marshall-szigetek

577

4

Kiribati

568

5

Nauru

385

6

Djibouti

261

7

Tonga

145

8

Zambia

114

9

Mozambik

109

10

Swaziföld

98

 A képen látható térkép az előfordulás arányában deformálja a földrészek és országok térképét.

Szerző által felhasznált források

http://www.worldmapper.org/posters/worldmapper_map231_ver5.pdf
http://hu.wikipedia.org/wiki/Kolera