Gentiana pneumonanthe
Népies neve: genciángyökér, tárnics gyökér
20–60 cm magas, egyszerű vagy elágazó szárú évelő növény. Átelenes levelei közül az alsók rövidebbek, tompásak, a felső ezzel szemben szálas-hosszúkásak. Tőlevelei hiányoznak. Feltünő, 3-5 cm nagy, sötét égszínkék virágai magányosan vagy kisebb csoportokban, általában a hajtások csúcsi részén fejlődnek. Az 5 cimpájú pártát belül egy-egy világos (fehéres-rózsaszínes) pettyezett sáv díszíti. Július végétől szeptember közepéig virágzik.
A tárnicsfélék családjába (Gentianaceae) tartozik. Közép-, Dél-Európa és Ázsia magas hegyeiben őshonos, évelő növény. Hazánkban termesztett. Hasznosítható gyöktörzse 2-3 cm vastag.
Mivel a kornis tárnics védett növény, a következőket csak informatív jelleggel közöljük: A növény felhasználható része a gyöktörzs a gyökerekkel. A növény július-augusztusban virágzik. A gyökér gyűjtésének legalkalmasabb időpontja az ősz.
A tárnicsgyökérzet fő hatóanyagai a szekoiridoid keserűanyagok (legfontosabb a genciopikrin, az amarogentin), de tartalmaz még illóolajat, cukrokat (szacharózt) is.
Gyomornedv-elválasztást fokozó, étvágygerjesztő hatása közismert, jó emésztésjavító. Étvágytalanság vagy teltségérzettel kísért emésztési panaszok gyógyításában egyaránt használják. A gyökérzetből készült gyógyteának májvédő hatást tulajdonítanak.
A görögök és a rómaiak emésztésserkentő gyógynövényként használták.
A likőripar is használja.
http://www.hazipatika.com/topics/gyogynovenytar/herbs/Kornis_tarnics?id=85
http://hu.wikipedia.org/wiki/Kornist%C3%A1rnics