Stellaria media
Népies nevei: Árnyékszeretőfű, libafű, lúdfű, lúdhúr, madáreleség, madárhúr, pipehúr, tikhúr, tyúkbegy.
A tyúkhúr vagy közönséges tyúkhúr a szegfűfélék (Caryophyllaceae) családjának csillaghúr (Stellaria) nemzetségbe tartozó, általánosan elterjedt, a nitrogénben gazdag talajokat kedvelő gyomnövényfaj. Egyéves, hideg évszaki növény; ősszel vagy télen csírázik, majd áttelel.
A tyúkhúr vékony karógyökerével, heverő szárának csomóiból eredő bojtos gyökereivel szilárdan kapaszkodik a földben. Levelei átellenesen állnak. A szár alsó levelei nyélbe keskenyednek. Kora tavasztól késő őszig virágzik, gyakran enyhe téli napokon is. Virágai aprók, fehérek, a levelek hónaljában vékony kocsányokon fejlődnek, magánosak vagy álernyős virágzatot alkotnak. Virágaiban a csészék szabadok, ami az Alsinoideae alcsalád jellemzője. A felső állású magházból fogakkal nyíló hosszúkás toktermés fejlődik. Egyedenként több ezer mag terem. A virágzás és a termés megjelenése időben nem különül el. A magvak 2 °C-on már csíráznak, csírázóképességüket 25 évig is megtarthatják a talajban.
A népi gyógyászatban számos gyógyhatása ismert: epe- és veseműködést segíti a teája. Kőoldó hatása is van. Nyálkaoldó, gyulladáscsökkentő.
Egyike azon gyógynövényeknek, amelyek a vérben levő koleszterint-szintet csökkentik. Napi egy csésze tyúkhúr tea pár hét alatt az elfogadott értékre viszi le a koleszterinszintet. Reggel, éhgyomorra fogyasszuk.
Használjuk még köhögésre, vizelethajtásra. Kifacsart levét desztillált vízbe keverve fáradt szemre való borogatást nyerünk.
Szaponintartalma miatt fogyasztása nagyobb mennyiségben hasmenést, hányást okozhat egyes állatoknál (ló, szarvasmarha, bárány).
http://novenyhatarozo.info/noveny/kozonseges-tyukhur.html
http://alternativgyogyaszat.network.hu/blog/gyogyitasrol-maskepp-klub-hirei/tyukhur-stellaria-media
http://terebess.hu/tiszaorveny/vadon/tyukhur.html
http://www.balintcseppek.hu/gyogynoveny-lexikon/tyukhur-stellaria-media/127/24