Tárnics, sárga (Gentiana lutea)

Kép forrása
http://elmundoysusplantas.blogspot.com/2010/11/gentiana-lutea-propiedades.html
Leírás szerzője
Tolner Mária

Gentiana lutea

Népies nevei: epeburján, epefű, encián

A sárga tárnics a kétszikűek (Magnoliopsida) osztályának a tárnicsvirágúak (Gentianales) rendjéhez, ezen belül a tárnicsfélék (Gentianaceae) családjához tartozó faj.

A sárga tárnics elterjedési területe Közép- és Dél-Európa hegyvidékei. Az Alpokban főleg a nyugati és a középső területeken található, az Inntől keletre eső részeken viszont hiányzik. A sárga tárnics régebben kifejezetten gyakori volt, de ma már számos helyen teljesen kipusztult.

A sárga tárnics a hegyvidékek jellegzetes robusztus termetű, 50-140 centiméter magas, kopasz, évelő növénye. Karvastagságú, répaszerű, kissé elágazó gyöktörzse 1 méter hosszúra is megnőhet, gyökérágakban folytatódik, gyökerei keserű ízűek. Felálló, egyszerű szára üreges. Levelei keresztben átellenesen állnak, nagyok, hosszúságuk a 30 centimétert, szélességük a 15 centimétert is elérheti. A levelek széles lándzsásak vagy elliptikusak, kékeszöldek, ívesen futó erőteljes oldalerekkel. A felsők ülők, az alsók rövid nyelűek. A hosszú kocsányú, 3-10 tagú virágok csomókban (álörvökben) nyílnak a hajtásvégeken és a felső, csésze alakúan behajló levelek hónaljában. A 2-6 fogú csésze hártyás, sárga, egyik oldalán az aljáig felhasított. A párta széles tölcsér alakú, csaknem tövig 5-6 cimpára szeldelt, cimpái keskenyek, hegyesek, aranysárga színűek, 25-35 milliméter hosszúak. A porzószálak szabadok, a bibe felnyílás után visszacsavarodik. Toktermése 40-60 milliméter hosszú, a magvak szárnyaltak.

A virágzási ideje júniustól augusztus végéig tart. A növény igen lassan fejlődik, csak mintegy 10 év múlva kezd virágozni. Nem háborgatott termőhelyein akár 40-60 éves kort is megérhet.

Felhasznált részek, drogok: a gyökér (Gentianae radix) és az abból előállított tinktúra (Gentianae tinctura).

Főbb hatóanyagai a szekoiridoid keserűanyagok (közülük legfontosabb a genciopikrin).

A sárga tárnicsban lévő bioaktív anyagok kis mennyiségben serkentőleg hatnak a reflexszerű nyál-és gyomornedv-elválasztásra.

A sárga tárnics serkentő hatású, keserű növény, amelyet gyomorbántalmak, renyhe emésztés és étvágytalanság esetén használnak. Étvágygerjesztő hatása miatt régóta az aperitif likőrök alkotórésze.

Esetenként az arra érzékenyeknél fejfájást okozhat. A sárga tárnics ellenjavallt gyomor- és nyombélfekély esetén

Szerző által felhasznált források

http://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1rga_t%C3%A1rnics

http://www.patikamagazin.hu/gyogynovenyek/adatlap/97