Elodea canadensis és Elodea nuttallii
A kanadai és az aprólevelű átokhínár a békatutajfélék rendjbe (Hydrocharitales), a békatutajfélék (Hydrocharitaceae) családjába, az Elodea nemzetségbe tartozó vizinövény.
Az átokhínár alámerült, gyökerező vagy lebegő, évelő vízinövény. Szára 20-300 cm hosszú, elgazó, kopasz, törékeny, könnyen feldarabolódik; tövénél felkopaszodó, egyébként végig leveles, a levelek a hajtáscsúcson sűrűn helyezkednek el. A gyökerek a szárcsomókról erednek. A vékony, áttetsző zöld levelek a szár alján átellenesen, egyébként hármas (négyes-ötös) örvökben helyezkednek el. A virág egyivarú, a növény kétlaki. Az E. canadensis levele tompa csúcsú, az E. nuttallii levele kihegyezett.
Az Elodea canadensis MICHX. őshazájában Észak-Amerikában a legelterjedtebb Elodea faj. Az északi szélessg 25¡ s 60¡ között honos. Európában az 1830-as évek óta található meg, Magyarországi előfordulásáról 1870-ből származik az első dokumentum.
Az Elodea nuttallii (PLANCH.) őshazája Kanada délkeleti része és az Egyesült Államok északi része. Magyarországon 1991 óta található meg.
Az átokhínár gyakran hoz létre sűrű állományokat, mely megakadályozza a víz mezőgazdasági és rekreációs célú használatát. Az inváziós fázisban csökken a víz átlátszósága, pH-ja nő. Mindkét faj képes kiszorítani a már megtelepedett hínárfajokat, így veszélyezteti a vízi közösségek diverzitását. Az aprólevelű átokhínár kiszorítja a kanadai átokhínárt is.
BIOLÓGIAI INVÁZIÓK MAGYARORSZÁGON - ÖZÖNNÖVÉNYEK II. Szerk: Dr. Botta-Dukát Zoltán és Dr. Mihály Botond, Budapest, 2006. ISBN 963 87073 2 1
http://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9katutajf%C3%A9l%C3%A9k