A Vibrio fischeri egy tengeri baktérium, mely lumineszcens fény kibocsátására képes.
Környezettoxikológiai tesztelés során azt használjuk ki, hogy a fénykibocsátás mértéke lecsökken toxikus vegyi anyagok jelenlétében vagy más káros hatásokra. Tehát a Vibrio fischeri fénykibocsátás-csökkenése toxicitásra utaló jel.
A kibocsátott fény intenzítását (erősségét) luminométerrel mérjük, amely a viszonylag gyenge jelet fotoelektronsokszorozóval felerősíti, így az már mérhető.
A Vibrio fischeri vegyi anyagok vizes oldatának, környezetből származó vízminták, üledék és talajminták vizsgálatára alkalmas. A szilárd fázisú minták káros hatását szuszpenzió formájában mérhetjük.
A Vibrio fischeri érdekes szerepet tölt be a tengeri ökoszisztémákban. Szimbiózisban élhet tengeri élőlényekkel (halak, rákok, stb.), melyek szemében vagy más testrészében él és onnan fényt bocsát ki. Így a mélytengeri sötétségben lámpásként működik. Sokat tanulmányozott jelenség, hogy a Vibrio fischeri fénykibocsátása attól is függ, hogy mekkora a sejtsűrűség. ha nagy tömegben élnek, akkor erősebben világítanak. Ilyenkor préda szerepük kerül előtérbe, a fénykibocsátással felkeltik az őket táplálékul fogyasztó élőlények figyelmét és elkerülik a túlnépesedét.