Mycobacterium tuberculosis

Kép forrása
http://www.wadsworth.org/databank/mycotubr.htm
Leírás szerzője
KÖRINFO

Mycobacterium tuberculosis elektronmikroszkópos képe.

A Mycobacterium tuberculosis az emberi tuberkulózis, a TBC, vagy gümőkor okozója. Ezt a baktériumot Robert Koch fedezte fel 1882-ben.

A gümőbaktériumok nagyon ellenállóak, savtűrő, lúgálló és alkoholálló.  Gram-festéssel nem lehet semmit látni, mert sem jóddal, sem anélkül nem oldható ki a festék a   sejtből, a sejtek nagy komplex-lipidtartalma miatt.

Pálcika alakú mikroorganizmus, egyenes vagy kissé hajlott, vékony pálca lehet. 1-4 mikron hosszú, 0,3-0,5 mikron széles. lehetnek egyedülálló sejtek, csoportokba rendeződve vagy gombafonalakhoz hasonló szerkezetbe rendeződve. Vannak virulens és avirulens törzsei. A virulens törzsek morfológiai jellemzője, hogy a hosszú sejtek vagy fonalak rőzseköteg-szerűen szorosan egymáshoz tapadt formában fordulnak elő. Ezért az összekapcsolódásért a lipidtartalom felelős.

Aerob, nem különösen igényes, lassú szaporodású baktérium, táptalajon is 30 óra körüli generációs ideje van. Bár nem spórás baktérium, mégis azokhoz hasonló ellenállóképessége van. Ez fertőtlenítéskor, sterilezéskor figyelembe veendő jellemző. Váladékokban, tejben, vajban hónapokig életképes marad. A kiszáradást is jól tűri. Az ultraibolya fényre és a hipóra viszont érzékeny.

Az embert fertőző baktériumok elsősorban a légutakon keresztül támadnak, és emiatt a tüdőt betegítik meg,  de nem ritka más szervek gümőkóros megbetegedése sem, így gümőbaktériumok megbetegíthetik az ivarszerveket/húgyutakat, csontokat, ízületeket és még a bőrfelületet is. A gümő az emberi szervezet reakciójaképpen létrejövő képződmény.

A tuberkulózis történelmileg az egyik legtöbb halálesetet okozó betegség a világon. 1901-ben, Magyarországon a halálesetek 25%-át okozta a TBC, emiatt magyar betegségnek (Morbus hungaricus) is nevezték ezt, az akkor még gyógyíthatatlan betegséget. Fő oka a szegénységből eredő egészségtelen életmód volt. Ma már gyógyítható, ha időben észreveszik és kezelik.

A Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (World Health Organisation = WHO) 2008-as adatai szerint a tuberkulózis főleg Afrikában és Ázsiában szedi áldozatait. 2006-ban 9,2 millió új esetet és 1,9 millió halálesetet jeleztek világszerte (közöttük 700 000 megbetegedés és 200 000 haláleset AIDS-szel fertőzött egyéneké volt).