A körömvirág (Calendula officinalis) egyike a legtöbbféleképpen használt fűszer-, és gyógynövényeknek. Vidéken mint kerti növényt termesztik, de vadon is előfordul. A körömvirág 30-60 cm-re nő meg, virágzata sárga, narancssárga színben pompázik, szára és levelei nedvdúsak és ragacsos tapintásúak. A legértékesebb részei a fészekből kiszedett nyelves karima- vagy sugárvirágok. Gyűjtése június-júliusban történik.
Hatóanyagai
A körömvirág különféle illóolajakat (mentont, izomentont, karvont, terpinént), karotinoidokat, flavonoidokat, szaponinokat, szabad triterpéneket (faradiolt, taraxaszterolt), poliszacharidokat tartalmaz.
Gyógyhatása
Antivirális, antibakteriális, antifungális, gyulladáscsökkentő (antiflogisztikus), antioxidáns, sejtvédő, sebgyógyító, görcsoldó (antispasmodicus).
Alkalmazások
A népi gyógyászatban elsősorban a nehezen gyógyuló sebeket kezelik vele. Készítményeiből előállított vizes, vizes-alkoholos és olajos kivonatok számos gyári készítmény fontos alkotórésze.
A különböző gyógyszerformákban a körömvirágot belsőleg (főleg teaként) gyomorhurut, gyomor- és nyombélfekély, epehólyag- és epevezeték-gyulladás, valamint az emésztőrendszer görcsös állapotainak megszüntetésére alkalmazzák. Virágának forrázatát fogíny ápolására szájvízként is használják.
Külsőleg visszérgyulladásra, rosszul gyógyuló sebek, bőrelváltozások, kelések és fekélyek kezelésére alkalmas. Bőr-és szájüregi betegségek kezelésére ajánlott. Használják bőrrepedések, kisebb sebek, rovarcsípések és napsugárzás okozta bőrgyulladás esetén is. Kozmetikai készítményekben elsősorban arctisztító tejekben, krémekben, fürdőolajokban, fürdősókban érvényesítik gyulladáscsökkentő, hámosító és bőrtápláló hatásait.
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6r%C3%B6mvir%C3%A1g
http://www.vitaminsziget.com/ecikk.php?id=115
http://www.sulinet.hu/tart/ncikk/Rbf/0/11678/koromvirag.html