Körömvirág

Kép forrása
http://theroot.wordpress.com/2008/02/28/straightforward-calendula-balm/
Leírás szerzője
Oláh Eszter

A körömvirág (Calendula officinalis) egyike a legtöbbféleképpen használt fűszer-, és gyógynövényeknek. Vidéken mint kerti növényt termesztik, de vadon is előfordul. A körömvirág 30-60 cm-re nő meg, virágzata sárga, narancssárga színben pompázik, szára és levelei nedvdúsak és ragacsos tapintásúak. A legértékesebb részei a fészekből kiszedett nyelves karima- vagy sugárvirágok. Gyűjtése június-júliusban történik.

Hatóanyagai
A körömvirág különféle illóolajakat (mentont, izomentont, karvont, terpinént), karotinoidokat, flavonoidokat, szaponinokat, szabad triterpéneket (faradiolt, taraxaszterolt), poliszacharidokat tartalmaz.

Gyógyhatása
Antivirális, antibakteriális, antifungális, gyulladáscsökkentő (antiflogisztikus), antioxidáns, sejtvédő, sebgyógyító, görcsoldó (antispasmodicus).

Alkalmazások

A népi gyógyászatban elsősorban a nehezen gyógyuló sebeket kezelik vele. Készítményeiből előállított vizes, vizes-alkoholos és olajos kivonatok számos gyári készítmény fontos alkotórésze.

A különböző gyógyszerformákban a körömvirágot belsőleg (főleg teaként) gyomorhurut, gyomor- és nyombélfekély, epehólyag- és epevezeték-gyulladás, valamint az emésztőrendszer görcsös állapotainak megszüntetésére alkalmazzák. Virágának forrázatát fogíny ápolására szájvízként is használják.

Külsőleg visszérgyulladásra, rosszul gyógyuló sebek, bőrelváltozások, kelések és fekélyek kezelésére alkalmas. Bőr-és szájüregi betegségek kezelésére ajánlott. Használják bőrrepedések, kisebb sebek, rovarcsípések és napsugárzás okozta bőrgyulladás esetén is. Kozmetikai készítményekben elsősorban arctisztító tejekben, krémekben, fürdőolajokban, fürdősókban érvényesítik gyulladáscsökkentő, hámosító és bőrtápláló hatásait.

Szerző által felhasznált források

http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6r%C3%B6mvir%C3%A1g
http://www.vitaminsziget.com/ecikk.php?id=115
http://www.sulinet.hu/tart/ncikk/Rbf/0/11678/koromvirag.html