PVC

Kép forrása
http://www.tankonyvtar.hu/konyvek/polimertechnika-alapjai/polimertechnika-alapjai-081028-259
Leírás szerzője
Oláh Eszter

Poli(vinil-klorid)-ot, azaz PVC-t, Frizt Klatte német vegyész állított elő elsőként 1912-ben vinil-klorid polimerizációjával. Ez azonban még rideg, törékeny és nehezen formázható volt, mert a klór nagy elektronegativitása miatt fellépő poláris jelleg miatt a PVC láncmolekulák nagy molekulaközi kötőerőkkel rendelkeztek. Ahogy megoldották a poláris kötések közömbösítését lágyítókkal, ami a rugalmasság problémáját okozta, megindult a PVC tömegtermelése.

A PVC az ezredfordulóra a polietilén család és a polipropilén típusok után a harmadik legnagyobb volumenben gyártott szintetikus polimerévé vált. Manapság háromféle módon gyártanak PVC-t: szuszpenziós polimerizáció (82 %), emulziós polimerizáció (11 %) és tömbpolimerizáció (7 %) útján.

A PVC amorf szerkezetű, színtelen, gyantaszerű, rideg, törékeny, hőre lágyuló mesterséges polimer. Savakkal szemben ellenálló, szerves oldószerek oldják, hatásukra duzzadhat. Jó villamos szigetelő. Tulajdonságai lágyítók, stabilizátorok, töltőanyagok hozzáadásával nagymértékben változtathatók. A lágyítószer tartalomtól függően lehet szilárdabb vagy lágyabb.
Előnye a kitűnő mechanikai tulajdonságok mellett: olcsó ára. A monomer vinilklorid ugyanis 56,8 tömeg%-ban klórból áll, a teljes mértékben kőolaj alapú PE, PP, PS stb. alap-polimerekkel szemben. A világ konyhasó (NaCl) ill. egyéb klorid forrásai pedig (pl. a tengervízből) gyakorlatilag kimeríthetetlenek, és olcsón hozzáférhetők.

Felhasználása széles körű. Két fajtája a lágy és a kemény PVC. Mindkettőből tárgyak sokaságát állítják elő fröccsöntéssel, extrudálással és fúvással. Lágy PVC-ből készül például az elektromos kábeleket bevonó réteg, csomagolóanyagok, padlóburkolatok, hő és hangszigetelő habok, játékszerek, műbőrök, esőkabát.
Speciális változata a nem lágyított, kemény PVC (UPVC). Ebből főleg csöveket gyártanak, de kiválóan alkalmas gépalkatrésznek is. Keménysége miatt jól bírja a mindennapi használatot.

Legnagyobb hátránya, hogy az újrahasznosítása nehéz, csak speciális égetőműben lehet elégetni, terheli a környezetet. Klórtartalma miatt környezetszennyező, elégetésekor hidrogén-klorid, rákkeltő dioxinok és egyéb környezet számára káros vegyületek keletkeznek. Mindemellett a lágyítószerként használt ftalátok is bizonyítottan károsak az egészségre.

Szerző által felhasznált források

http://hu.wikipedia.org/wiki/PVC
http://www.freeweb.hu/hmika/Kemia/Html/PVC.htm
http://www.kee.hu/kerttechnika/targyak/anyagtan/7_muanyag.pdf
http://bmf.hu/users/grollerg/Kemia/4Polimerek-jegyz.pdf