Ugrás a tartalomra

Talaj átlagmintavétel

Kép forrása
http://www.uis.hu/download/A%20szakszeru%20talaj-es%20novenymintavetelezes.pdf
Leírás szerzője
Dr. Kalocsai Renáta – Dr. Schmidt Rezső – Dr. Szakál Pál

A mintavétel során a területen több leszúrással (minimum 20) részmintákat veszünk. Ezeket a részmintákat vödörben összegyűjtjük, majd gondosan összekeverjük. Az így kapott homogén, a terület egészét reprezentáló átlagmintából mintegy 1 kg-nyit 1-2 kg talaj befogadására alkalmas polietilén zacskóba töltünk, melynek mérete lehetővé teszi, hogy az saját anyagával kerüljön bekötésre. A zacskó bekötése előtt a mintákat mintaazonosító jeggyel látjuk el, mely tartalmazza a vizsgálat jellegét, a mintavétel helyét és idejét, a minta kódját, valamint a mintavétel mélységét. Az ily módon kiállított mintaazonosító jegyet külön zacskóba téve (az adatok olvashatóságának biztosítása érdekében) a talajt tartalmazó tasakba helyezzük.

A mintavétel gépi és kézi eszközökkel egyaránt végezhető. A kézi eszközök közül a standard fúró a talaj felső 0-30 cm-es, a rétegfúró 0-60 cm-es rétegének megmintázására szolgál.

A leírt alapelvek és módszerek alkalmasak mezőgazdasági talajok és azt borító növényzet tulajdonságainak felméréséhez (a tápanyagutánpótlás, műtrágyázás tervezéséhez) éppúgy, mint szennyezett területek szennyezettségének felméréséhez, talajremediációs technológia monitoringhoz, utómonitoringhoz.

Szerző által felhasznált források

Dr. Kalocsai Renáta – Dr. Schmidt Rezső – Dr. Szakál Pál (UIS Ungarn Laborvizsgálati és Szolgáltató Kft Mosonmagyaróvár, Nyugat-Magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar Mosonmagyaróvár): A szakszerű talaj- és növény-mintavételezés jelentősége, módszerei
http://www.uis.hu/download/A%20szakszeru%20talaj-es%20novenymintavetelezes.pdf