Tallium

Kép forrása
http://www.waterdiagnostics.com/shop/
Leírás szerzője
Gruiz Katalin

A tallium a természetben tiszta állapotban nem fordul elő, vegyületeiben meglehetősen elterjedt, de mindenütt csak csekély mértékben. Megtalálható kovandokban, legnagyobb mennyiségben a crookesitben található (16,27%-18,55%). A világon évente 30 tonnát termelnek, a tartalékok mennyiségét nem becsülték még.

 

Élettani hatások:

A tallium és vegyületei lenyelve, vagy akár a bőrrel érintkezve egyaránt rendkívül mérgezőek; az oldható tallium-vegyületek megengedett maximális koncentrációja a levegőben 0,1 mg/m3. Lenyelés esetén már 0,5–1 gramm tallium halált okozhat.

Fiziológiás körülmények között egyértékű kationként (Tl+) van jelen. Mivel a talliumion átmérője csaknem azonos a káliumion átmérőjével, a káliumion-csatornákon keresztül behatol a sejtek belsejébe. Számos fontos, káliumionfüggő enzim működését gátolja, egyebek között azokét is, amelyek az idegsejteket energiával látják el. A hosszú időn keresztül tartó talliummérgezés bénulást okoz, és az érzékszervek gátolt működéséhez vezet. A mérgezés első jele a gyomor és bélgyulladás, illetőleg a hajhullás. Hulda Clark szerint erős lábfájdalmaknál gyakran krónikus talliummérgezés van a háttérben. A tallium lábfájdalmat és gyengeséget, azonkívül kétoldali végtagbénulást okozhat.

Talliummérgezés esetében vagy dialízist alkalmaznak, vagy nagy mennyiségben káliumionokat juttatnak a szervezetbe kolloidállapotú vascianid-komplexszel – Fe4[Fe(CN)6]3 – együtt. Ez a komplex megköti és ezáltal "semlegesíti" a káliumionok által kiszorított tallium(I)ionokat. A tallium legnagyobb része vizelettel hagyja el a testet.

 

Hatása a környezetben:

Koncentrálódhat az élőlényekben a vízből, ezért a vízi élőlényekre nézve veszélyes. Növényekben összegyűlik, anélkül, hogy ennek bármi külső jele lenne. Olyan nagymértékben is felhalmozódhat, hogy az már veszélyt jelent az állatokra és az emberekre is. Az ember számára fontos táplálékláncban bioakkumuláció történik, különösen például az édesvízi élőlényekben.

Hangsúlyozottan ajánlott, hogy ne engedjük a vegyi anyagot a környezetbe jutni. Az anyagnak hosszantartó hatásai lehetnek a vízi ökoszisztémában.

Szerző által felhasznált források

KÖRINFO