Ugrás a tartalomra

Melamin

Kép forrása
Fenyvesi Éva
Leírás szerzője
Fenyvesi Éva

A melamin nitrogén-tartalmú heterociklusos, aromás vegyület. A műanyagiparban használják pl. formaldehidgyanták előállítására. Ezek hőre keményedő tulajdonságúak, a festékipar, ragasztógyártás alapanyagai. Égésgátló tulajdonságúak, mivel égésükkor nitrogén gáz szabadul fel. A szulfonált melamin-formaldehid gyanta cement-segédanyag, ami javítja a folyékony beton feldolgozhatóságát, és ellenállóbb, kisebb pórusú betont eredményez.

Korábban kérődzőknek adták nem fehérje alapú N-forrásként, ma ez már nem engedélyezett.

Egyes országokban élelmiszerek, állateledel hamisítására használják: a valóságosnál nagyobb fehérje-tartalmat mutatnak ki a N-tartalom meghatározáson alapuló módszerek (pl. Kjeldahl módszer).

Melamin belélegezve, lenyelve vagy a bőrön át juthat a szervezetbe. Szem-, bőr- és légzőrendszeri irritációt okoz. Nagyobb mennyiségben, hosszabb ideig alkalmazva rák kialakulásához és az örökítőanyag károsodásához vezet. Rövid idejű alkalmazáskor nem mérgezőbb, mint a konyhasó (halálos dózisa: LD50 3 g/kg). A vesében halmozódik fel. Kirakódó kristályai elzárják a vese mikrotubulusait.

Az Európai Unió által megállapított naponta fogyasztható mennyiség (ADI) 0,5 mg melamin/testsúly kg volt, 2010. áprilisban csökkentették 0,2 mg melamin/testsúly kg értékre. Kanadában 0,35 mg, az USA-ban 0,063 mg ez az érték.

Szerző által felhasznált források

wikipedia