Tellúr

Kép forrása
http://www.hobart.k12.in.us/ksms/PeriodicTable/tellurium.htm
Leírás szerzője
Gruiz Katalin

A tellúr megtalálható a szénben maximum 2 ppm mennyiségben. A talajban a növények számára valószínűleg ez a fém fő forrása. A növényekben elérheti a magas, 6 ppm-es szintet is, néhány élelmiszeripari növényben 0,5 ppm lehet, de általában kevesebb mint 0,05 ppm. Léteznek ásványai: krennerit ((Au, Ag)2Te), szilvianit (összetétele ez előbbi ásványéval megegyező), tellurit (TeO2), hessit (Ag2Te), de egyiküket sem bányásszák. A világ termelése mintegy 220 tonna/év. Nagyobb gyártók: USA, Kanada, Peru és Japán.

 

Élettani hatásai:

A tellúr-vegyületek ritkán előfordulnak elő az emberek szervezetében. Ezek teratogének, ezért az illetékes kémikusokat kezelni kell. A bevétel még kis mennyiségben is rettenetes szagú leheletet és testszagot okoz. Aeroszol formában belégzéssel is a szervezetbe juthat.
Hatásai belégzés esetén: álmosság, szájszárazság, fémes íz, fejfájás, fokhagyma szag, hányinger.
Hatásai rövid távú expozíciónál: az aeroszol irritálja/izgatja a szemet és a légzőrendszert, hatása lehet a májra és a központi idegrendszerre, okozhat fokhagymás-szerű leheletet. Orvosi megfigyelés indokolt. Lenyelés esetén: hasi fájdalom, székrekedés, hányás.

Hatása a környezetben:

Nincs káros hatása a környezetben. A tellúr-klorid hőbomlása során bocsájt mérges klórgázt.

Szerző által felhasznált források