Naplás-tó

Kép forrása
http://www.karpat-medence.hu/c.php?c=budapest-naplas-to-szilas-patak
Leírás szerzője
KÖRINFO

A Naplás-tó tulajdonképpen egy árvízvédelmi tározó,  Budapest legnagyobb kiterjedésű állóvize. A 16 hektár területű tó a XVI. és XVII. kerület határán helyezkedik el, Cinkota mellett.

A tó közvetlen környezetében helyezkedik el a Merzse-mocsár, mely a Naplás-tóval együtt jellegzetes vízi-mocsári ökoszisztémának ad otthont. A tó és a mocsár együtteséhez csatlakozik a Cinkotai kiserdő.

Ezen a területen eredetileg a Szilas-patak völgyében egy időszakosan vízzel borított láprét volt, ennek maradványai a patak mentén elhelyezkedő láprétek és a fűzláp értékes növényekkel büszkélkedhet, ilyen például a szibériai nőszirom, amelynek az egyik legnagyobb budapesti állományát itt találjuk. Megtalálható még a struccharaszt és a réti iszalag. Összesen több mint négyszáz növényfajt figyeltek meg a területen.

Maga az erdő egy 80 hektáros parkerdő, jellemző növényfaja a kocsánytalan tölgy, az akác és az erdei fenyő. Ezen kívül még számos lágyszárú faj található meg a területen. Ennek köszönhetően az erdő állatvilága is igen gazdag. Emlősökkel is találkozhatunk, rókával gyakrabban, őzzel ritkábban. Érdekesebb állatfajok: farkasalmalepke, barna ásóbéka, erdei béka.

A tó fontos élőhelye a hazánkban őshonos egyetlen teknősfajnak, a mocsári teknősnek (Emys orbicularis). A mocsári teknős elsősorban lassú folyóvizekben és állóvizekben fordul elő, azok vízinövényzettel benőtt részein. A WWF-Magyarország által 2002-ben indított mocsári teknős-védelmi program keretében az ország számos területén folyamatos állományfelmérést végeznek, melynek elsődleges célja az állomány változásának nyomon követése, és az élőhely védelmének biztosítása. A teknősök befogására szolgáló varsákat 2003-ban lehetett látni, amikor nagyon alacsony volt a vízállás.

Híres a terület az itt előforduló sokféle madárról, ilyen például a fekete harkály, zöld küllő, nagy fakopáncs, egerészölyv, törpegém (fészkel is). Összesen körülbelül 150−200 madárfajt figyeltek meg a környéken.

A tó és közvetlen környezete 1997. óta tájvédelmi körzet. A mocsár és a tó védelem alá helyzésének indoka az volt, hogy ez Közép-európában ez az egyetlen ilyen nagy kiterjedésű városi terület, amelyen vízi és mocsári növényzet, illetve a hozzá csatlakozó sásréti és lápréti vegetáció viszonylag háborítatlan. Értékesek a nyílt vízi hínáros, nádas, a partvonalon csatlakozó magas sásos rét és láprét töredékek.

A tavat tömegközlekedéssel legegyszerűbben a 46-os busszal közelíthetjük meg, az Örs vezér tér felől. A buszmegállótól körülbelül öt percet kell sétálnunk.

Autóval Cinkota felől a Vidám vásár – Simongát – Nógrádverőce (más néven Naplás) utakon haladva, vagy az M0-ás rákoskeresztúri lehajtója felől az Almásháza utca – Naplás út útvonalon közelíthetjük meg. Közvetlenül a tó partján, a Naplás út szélén van lehetőségünk parkolni.

Szerző által felhasznált források

http://www.karpat-medence.hu/c.php?c=budapest-naplas-to-szilas-patak

http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=7078