Eucalyptus globulus
népies neve: eukaliptuszfa
A mirtuszfélék családjába (Myrtaceae) tartozik. Ausztrália és Tasmánia tipikus fája. Érdekesség, hogy leveleit csak tíz eukaliptuszfaj hullatja el. A levelek helyett szürkésfehér kérgüket hullatják. Magas, gyorsan növő fa, kérge csíkokban leválik. Keresztben átellenes, fiatalkori levelei ülők, lándzsás-tojásdadok, zöldeskékek. Öregkori levelei azonban hegyesek, lándzsás-félhold alakúak, zöldek. Egyedülálló virágainak lepel- és csészelevelei a bimbóban összenőttek, toktermései 1 cm-nél nagyobbak.
Mivel az eukaliptuszfa nagyon gyorsan nő, Afrikában a maláriamocsarak kiszárítására használják. Magassága elérheti a 70 métert is. Illóolaját nagy becsben tartja az illatszeripar. Lehullott kérgéből papírt készítenek.
Gyógyászati célra a fa leveleit használjuk. Leveleik rendkívül érdekesek. A hosszú száron ülő levéllemez kitűnően tudja követni a napfényt, mindig úgy fordul, hogy élével a Nap felé álljon, s így nem hevül föl.
A levél illóolajat (cineolt), cserzőanyagokat, triterpéneket, floroglucin származékokat tartalmaz. Az illóolaj összetétele és aromája eukaliptuszfajonként változik.
Olaja a cineolnak köszönhetően antiszeptikus, nyákoldó és hűsítő hatású, kiváló köptető, görcsoldó. Hatóanyagai miatt légúti megbetegedések esetén inhalálásra és a fogászatban szájöblítésre használják. Eukaliptuszlevél kivonattal kezelnek sebeket, keléseket is, továbbá közismerten jó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Az eukaliptuszfa olaja a légzőszervi- és bőrfertőzéseket okozó kórokozókkal szemben bizonyítottan jótékonyan segít. A brazíliai népi orvoslásban több eukaliptusz fajt használnak meghűlés, influenza, láz és egyéb légúti fertőzések kezelésére.
http://www.hazipatika.com/topics/gyogynovenytar/herbs/Eukaliptusz?id=54
http://www.gyogynovenyhatarozo.hu/gy%C3%B3gyn%C3%B6v%C3%A9nyek/Eukaliptusz