A fonálférgeket életmódjuk illetve tartózkodási helyük szerint két nagy csoportra oszthatjuk, amely kettő a szabadonélő és az élősködő életmódot folytatók csoportjai.
A szabadonélők nedves talajban, rothadó anyagokban, édes- és tengervízben élnek. A másik csoport, az élősködő fonálférgek a szabadonélőktől származtathatók le; a szabadonélő fonálférgek tetemes számának élősködő fonálférgekké való átalakulása csak lassan, fokozatosan következett be. Erre utal egyebek közt az a körülmény is, hogy az élősködő fonálférgek közt számos olyan fajt ismerünk, mely fejlődése során átmenetileg szabadon él.
Mintegy 20 000 leírt fajukat ismerjük, de tényleges fajszámukat több százezerre becsülik. Ezzel a fonálférgek törzse az ízeltlábúak után valószínűleg a második legfajgazdagabb törzs az állatvilágban. A nagy becsült fajszám abból adódik, hogy a parazita fajok gyakran gazdaspecifikusak, azaz adott állatfajnak saját Nematoda parazitája van. Nemcsak fajgazdagok, de egyedszámban- és sűrűségben is tetemes mennyiséget produkálnak: több ezer egyed található akár egy maréknyi földben is.
Osztályaik és alosztályaik a következők:
Érzékpálca nélküliek (Adenophorea)
- Enoplia
- Chromadoria
Érzékpálcásak (Secernentea)
- Rhabditia
- Spiruria
- Diplogasteria
- Tylenchia
Kép forrása: http://web.wm.edu/act2online/projects/fahey03/nematoda.html?svr=www
Brehm: Az állatok világa, ízeltlábuak