Glomeris hexasticha (Gyakori gömbölyke)
Rendszertani besorolás [1]
Ország (Regnum) : Animalia (Állatok)
Törzs (Phylum) : Arthropod (Ízeltlábúak)
Altörzs (Subphylum) : Myriapoda (Soklábúak)
Osztály (Classis): Diplopoda (Ikerszelvényesek)
Alosztály (Subclassis) : Chilognatha (Ezerlábúak)
Rend (Ordo) : Glomerida
Család (Familia) : Gomeridae
Nemzetség (Genus) : Glomeris
Faj (Species) : hexaticha
Előfordulás
A Glomerida rend (gömbölyödő soklábúak) tagjait az Északi-féltekén találhatjuk meg, Európában, Dél-Kelet-Ázsiában és Amerikában is fellelhetők Kaliforniától Guatemala-ig. Három Glomerida faj a Brit-szigeteken is megjent. [2]
A Glomeris hexasticha faj egyedeinek tanulmányozásához nem kell messze utaznunk, hiszen hazánkban és a környező országokban (pl. Csehország) is fellelhetőek.
Az ikerszelvényesek alapvetően szárazföldi állatok, avarban, kövek-, korhadó fadarabok alatt élnek. Az ezerlábúak túlnyomó része éjjeli állat, általában kerülik a vakító napfényt és jobban szeretnek csak a sötétség beálltakor táplálékuk után járni. Száraz helyeken nem találjuk őket, mert bizonyos fokú nedvesség minden faj számára fontos életszükséglet.
A Glomeris hexasticha a lomberdők gyakori faja, avarban, korhadó farönkökben tartózkodik, de pl. búzavetésekben is megtalálható. [3][4][5]
Szerepe a környezetben
A Glomeris hexasticha egyedek elhalt növényi maradványokkal, korhadó levelekkel, friss növényi részekkel táplálkozik, így fontos szerepet játszanak a lehullott avar feldolgozásában. Az ikerszelvényesek között azonban találunk néhány ragadozó fajt is.
Táplálkozásuk által segítik a humifikációt, és így termőtalaj képződését. Tehát a segítenek a talaj szerves anyagai dinamikus változásának fenntartásában, azaz a talaj termőképességének biztosításában kulcsszerepet játszanak.
Egyéb jellemzők, érdekességek
Bár az alosztály neve (ezerlábúak) hosszú testet és sok lábat sugallna, a Glomeris hexasticha faj egyedeinek teste rövid és zömök (5–16mm), keresztmetszetük nem hosszúkás, hanem kör alakú. A Glomerida rend tagjait gömbölyödő ezerlábúaknak is nevezik, mivel védekezésképpen tökéletes össze tudnak gömbölyödni, lábaik, csápjaik nem látszanak ki. Ikerszelvényei méregmirigyekkel rendelkeznek, melyek közös kivezető nyílása a hátoldalon van.
„Ízeltlábú léptékkel mérve” viszonylag hosszú életűnek mondható, 7 évig is elélhet. A legnagyobb ezerlábú, egy óriási, a Seychell-szigeteken élő faj, a Spirostreptus seychellarum Desj., amelynek 75 törzsszelvényén 139 pár láb van. [3][4]
[1] Glomeris hexasticha hexasticha var. continens Attems, 1927
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Glomerida
[3] ootax.ttk.pte.hu/Arthropoda/Arthropoda_2/Arthropoda_2.doc
[4] Brehm: Az állatok világa - I_ alosztály Ezerlábúak (Chilognatha).mht
[5] Talajlakó soklábúak (Myriapoda) Tömördön, http://www.fw.hu/chernelmte/cinege11-17.html