Króm

Kép forrása
http://periodictable.com/Elements/024/index.html
Leírás szerzője
Gruiz Katalin

Élettani hatásai:

A Cr(III) az emberi szervezetben esszenciális mikroelem, így kis koncentrációban fontos szerepet játszik a szénhidrát, zsír és fehérje anyagcserében. Nagy dózisokban azonban mérgező (károsítja a gyomrot, a légzőszerveket, a májat és a vesét), allergiás tüneteket válthat ki. A Cr(VI) vegyületei már egész kis koncentrációban is mérgezőek és rákkeltőek. Így az IARC értékelése szerint a króm(VI) egyértelműen humán karcinogénnek minősül, mivel a tüdőrák és egyéb légzőszervi daganatos betegségek kialakulásában játszhat szerepet.

 

Környezeti hatásai:

A króm nem tartozik az esszenciális növényi tápelemek közé, kis koncentrációban azonban biopozitív hatású lehet. A növények gyökerének krómtartalma a legtöbb esetben jóval nagyobb, mint a hajtásé. A legkevesebb króm a termésben illetve a magvakban található. A növényekben általában a 1-10 mg/kg okoz mérgezési tüneteket: a hajtás elhervad, a fiatal levelek klorotikusakká, a gyökér növekedés és számos esszenciális elem felvétele gátoltá válik. talajmikroflóra számára a króm VI jelent veszélyt, melyet képesek króm III-má redukálni, ezzel egy kevéssé toxikus formává alakítani.

Háttérértéke Magyarországon: talajban 30 mg/kg; felszín alatti vizekben: 1 μg/liter. szennyezettségi határérték (rendelet szerint) talajra: 100 mg/kg; felszín alatti vizre: 50 μg/liter. króm VI nem fordul elő a természetben, háttérértéke a magyar talajokban a kimutathatósági határ alatt van, szennyezettségi határértéke: 1 mg/kg. Felszín alatti vizekben a háttéréték: 10 μg/liter, a szennyezettségi határéték: 20 μg/liter.